dziecko-300x200

Instynkt ssania – nie tylko by zaspokoić głodny brzuszek

Ssanie to pierwszy bardzo silny instynkt, który pojawia się już w pierwszej połowie życia płodowego. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to najbardziej aktywny i najważniejszy ze wszystkich odruchów, który pozwala przetrwać nowemu życiu, dlatego rodzice powinni go pielęgnować, a nie uciszać.

Ssanie to nie tylko odżywianie

Często zapomina się o tym, że ssanie to dla noworodka nie tylko jedzenie. Ważniejsze funkcje tego odruchu są często pomijane, gdyż noworodek głównie poprzez ssanie może zaspokajać potrzebę bliskości, poczucie bezpieczeństwa oraz uspokojenia, czy wyciszenia.

Noworodki tuż po porodzie nie odczuwają głodu. Przez całą akcję porodową są nadal odżywiane przez pępowinę. Silna chęć ssania piersi po urodzeniu, nie świadczy o głodzie, ale właśnie o poszukiwaniu sposobu na uspokojenie po tak trudnym doświadczeniu. To dla nich wrodzona metoda na wyciszenie.

Jednak to nie wszystko… odruch ssania ma za zadanie wyregulowanie organizmu dziecka. Podczas ssania piersi noworodek jest zmuszony oddychać przez nos, co pozwala na stworzenie koordynacji między ssaniem a oddychaniem przez nos. Dopiero kolejno do tych dwóch czynności dochodzi umiejętność połykania. Tylko opanowanie tych trzech umiejętności: ssania, oddychania przez nos i połykania pozwala na spokojne i satysfakcjonujące karmienie.

 

Ssanie reguluje pracę organizmu

Pozwala korzystnie wpłynąć na reakcje hormonalne, pracę organów wewnętrznych, emocje, zachowanie oraz stan fizyczny. Ssanie na pierwszym etapie życia jest niezbędne do usprawnienia i wyregulowania pracy przełyku, jelit i żołądka.

Czasami w trakcie karmienia lub tuż po nim dziecku potrzebna jest chwila ssania, bez pokarmu (jest to możliwe, gdy pierś zostaje opróżniona) lub poprzez podanie smoczka. Niektóre maluchy, gdy są niespokojne podczas karmienia, powinny mieć możliwość possania przez chwilę smoczka. Gdy się wyciszą, spokojnie wrócą do jedzenia, bez zbędnych emocji, zakłócających picie. Gdy maluch jest najedzony, spokojnie puszcza pierś. W tym momencie, według wielu ekspertów, trzeba dać mu chwilę „spokoju”.

 

Ssanie a wypróżnianie

Odruch ssania, który pobudza pracę jelit, ułatwia wypróżnianie. Co jest ważne na każdym etapie rozwoju dziecka, nie tylko na samym początku, kiedy tak istotne pozostaje oddanie smółki. Często zdarza się, że dzieci wypróżniają się podczas karmienia – właśnie odruch ssania pobudza wówczas jelita do pracy.

 

Ssanie jak najszybciej po porodzie

Nie każdy noworodek ma taki sam instynkt ssania, ale u wszystkich jest on najsilniejszy w pierwszych godzinach po porodzie. Już jednak po kilku godzinach odruch ten zdecydowanie słabnie, co sprawia, że kobiety otrzymujące dziecko nie bezpośrednio po porodzie mogą mieć problemy z naturalnym karmieniem. Dlatego jeśli zależy nam na karmieniu piersią, próba powinna zostać przeprowadzona możliwie jak najszybciej.

 

Ssanie – trening całego ciała

Nie ma wątpliwości, że ssanie rozwija aparat mowy, uruchamiając drobne mięśnie ust, języka, gardła, podniebienia, twarzy, karku, szyi, klatki piersiowej, a nawet przepony.  Podczas karmienia naturalnego dochodzi do stymulacji nerwów czaszkowych, odpowiedzialnych za unerwienie najważniejszych organów: żołądka, śledziony, wątroby, trzustki, nerek, itd. Karmienie przez smoczek uruchamia aż 40 mięśni ust.

 

Ssanie uspokaja

Noworodek i niemowlę nie ma innych możliwości, jak uspokajanie się przez ssanie. Nie umie inaczej zapanować nad własnymi emocjami. Ssanie jest dla niego jak powietrze. Bez znaczenia, jak może zaspokoić tę potrzebę: ssąc pierś, smoczek, czy kocyk, dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje kierować się tym odruchem.

Oczywiście nie trzeba podawać piersi za każdym razem, gdy niemowlę chce się uspokoić. Możemy wypróbować inne znane metody: wzięcie w ramiona, przytulenie, czy podanie smoczka, który w przypadku silnego odruchu ssania (kwestia bardzo indywidualna), jest nieoceniony.

Mądrze używany smoczek nie jest wrogiem rodziców. Jest sprzymierzeńcem. Pozwala zaspokoić równie ważną potrzebę, jak potrzeba snu, czy jedzenia. Zwłaszcza wśród dzieci, którym ssanie piersi nie wystarcza.

 

Ssanie a rozwój mowy

Do ssania noworodek wykorzystuje usta, czubek, środek i tył języka oraz mięśnie. Uczy się czynności oralnych, które będą mu niezbędne podczas mówienia.  Dzięki niemu ćwiczy wdech i wydech, mięśnie klatki piersiowej i przepony, ust, języka i mięśnie mimiczne twarzy.

 

ZAPAMIĘTAJ

Odruch ssania:

- pobudza i stymuluje mózg,
- aktywizuje pracę całego układu nerwowego,
- reguluje pracę organów wewnętrznych,
- reguluje stany emocjonalne

 

Objawy dysfunkcji odruchu ssania, które należy skonsultować z lekarzem:

- słaby odruch ssania,
- brak reakcji na dotyk ust i stymulację podczas próby rozpoczęcia karmienia,
- szarpanie/gryzienie sutka,
- problemy ze ssaniem (np. płytkie ssanie),
- krztuszenie się karmieniu,
- częsty odruch wymiotny przy karmieniu,
- wysunięty język lub stale uchylone usta,
- ślinienie się jeszcze przed ząbkowaniem,
- nienaturalne zaciskanie ust.

 

Źródło: www.sosrodzice.pl

Bibi na facebook
Bibi na instagramie
Bibi na twitterze