rodzenstwo2

Pora na rodzeństwo

Odpowiedni moment na dziecko? Trudna sprawa. Zawsze jest coś, co stoi na przeszkodzie, bo najpierw remont, najpierw awans zawodowy, najpierw podróże… Wygląda na to, że żaden moment nie jest właściwy.
Okazuje się, że jeszcze trudniej zdecydować się na drugie dziecko.

Bo pierwsze jeszcze jest za małe, bo czekamy na lepszą sytuację materialną, bo szukamy większego mieszkania, bo tyle co ‘wyszliśmy z pieluch’, a tu znowu się one pojawią…

O olbrzymiej wartości rodzeństwa i niezaprzeczalnej pozytywnej roli brata i siostry w życiu dzieci wiedzą zarówno ci, którzy rodzeństwo mają, jak i jedynacy. Bo brat i siostra to twór doskonały w swojej niedoskonałości. To zarówno wrogowie, jak i najlepsi przyjaciele. Można się pokłócić, śmiertelnie obrazić, by znów wspólnie śmiać się i bawić. Można bez końca dawać i brać, a bilans zawsze będzie satysfakcjonujący, bez szkody dla żadnej ze stron. A co najważniejsze – bratem i siostrą jest się do końca życia.

Drodzy rodzice, w trosce o swoje dziecko, jego rozwój i dorastanie, a także o dorosłe życie przemyślcie poniższe punkty, opisane na podstawie badań Fundacji Mama i Tata.

1. Rodzeństwo doskonali nasze umiejętności społeczne.

Dzieci, które mają rodzeństwo lepiej sobie radzą w kontaktach z innymi ludźmi niż jedynacy. Nawiązują lepszej jakości kontakty społeczne. Gorsze umiejętności społeczne jedynaków mogą być związane z nadmierną koncentracją rodziny na potrzebach dziecka.

2. Dzięki rodzeństwu wchodzimy w bardziej satysfakcjonujące relacje z płcią przeciwną.

Osoby, które mają starsze rodzeństwo płci przeciwnej wchodzą jako osoby dorosłe w bardziej satysfakcjonujące interakcje z osobami płci przeciwnej.
Dzieci, które wzrastały w towarzystwie rodzeństwa są mniej skłonne do rozwodów w dorosłości. Niektórzy naukowcy są zdania, że to nie tylko skutek faktu, że rodzeństwo daje nam szansę nauki skutecznego rozwiązywania konfliktów, lecz także doświadczenia więzów miłości z osobami płci przeciwnej, w podobnym wieku. „Czy zrobiłbyś coś takiego siostrze?” nic nie znaczy dla młodego mężczyzny, który sióstr nie ma.

3. Dzięki rodzeństwu jesteśmy zdrowsi psychicznie.

Nastolatkowie, którzy mają siostry rzadziej czują się samotni i niekochani. Rzadziej mają poczucie winy, niskiej wartości i niepokoju niż osoby pozbawione sióstr. Nie ma przy tym znaczenia czy siostra jest starsza, czy młodsza, ani jak duża jest różnica wieku.
Posiadanie braci także jest korzystne. Badanie ujawniło, że kochające rodzeństwo sprzyja podejmowaniu dobrych uczynków (takich jak pomoc sąsiadom, czy kolegom ze szkoły) i altruizmowi jako takiemu. Okazało się wręcz, że miłość rodzeństwa ma większy wpływ na ludzi, niż miłość rodzicielska, jeśli chodzi o gotowość świadczenia pomocy i robienia dobrych uczynków dla innych.

4. Dzięki rodzeństwu unikamy znęcania się w szkole.

Sam fakt posiadania starszego rodzeństwa, gotowego ingerować w razie potrzeby zabezpiecza dzieci przed staniem się ofiarami znęcania. W badaniu dzieci w wieku 7-13 lat stwierdzono, że dzieci mające rodzeństwo czuły się bezpieczniej, czuły: „zawsze jest ktoś, kto może mnie wesprzeć.”

5. Dzięki rodzeństwu jesteśmy zdrowsi.

Z ciekawostek warto wiedzieć, że jedynacy są narażeni o 50% częściej na nadwagę i otyłość, niż dzieci mające rodzeństwo, jak wykazało badanie, które objęło 12700 dzieci z ośmiu krajów Europy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest większa ilość zabaw związanych z aktywnością fizyczną w rodzinach, gdzie jest więcej niż jedno dziecko. Jak wynika z badań, rodzeństwo bawi się ze sobą około 10 godzin tygodniowo, czyli więcej niż z rodzicami.

6. Dzięki dzieciom rozwijamy się jako rodzice.

Także dla rodziców korzystne jest mieć więcej niż jedno dziecko. Rodzicielstwa uczymy się w praktyce i za drugim dzieckiem przychodzi nam to łatwiej, mniej jesteśmy zestresowani, łatwiej nam cieszyć się byciem rodzicem. Przykładu dostarczają badania nad matkami. Przy drugim dziecku mamy mają mniej problemów z laktacją i niższy poziom hormonów stresu, niż przy pierwszym dziecku.

 

 

Źródło: http://mamamaczas.blogspot.com/2013/09/dlaczego-warto-miec-rodzenstwo.html

Bibi na facebook
Bibi na instagramie
Bibi na twitterze